گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > دیدار قاضی زاده هاشمی با وزیر بهداشت قرقیزستان


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار قاضی زاده هاشمی با وزیر بهداشت قرقیزستان

وزیر بهداشت به منظور امضای چند سند همکاری در حوزه سلامت، امروز دوشنبه به قرقیزستان وارد شد.

دکتر سیدحسن هاشمی در سفر به قرقیزستان ضمن ملاقات با تالانت‌بیک باتیرعلیف - وزیر بهداشت این کشور، تفاهم نامه همکاری‌های مشترک ایران و قرقیزستان در حوزه سلامت را امضاء خواهد کرد.

براساس این تفاهم نامه، دو کشور در حوزه‌های درمان و خدمات بیمارستانی، دارو، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، آموزش و تحقیقات علوم پزشکی، مراقبت‌های بهداشتی و پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیر واگیر و توسعه شبکه‌های بهداشتی درمانی با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

همچنین بازدید از دانشگاه بیشکک نیز از برنامه‌های سفر دو روزه وزیر بهداشت کشورمان به قرقیزستان خواهد بود.

دیدار قاضی زاده هاشمی با وزیر بهداشت قرقیزستان

«سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی» با «تالانت‌بیک باتیرعلیف» وزیر بهداشت قرقیزستان در بیشکک دیدار کرد.در این نشست، طرفین مسائل مربوط به ایجاد و تقویت روابط دوجانبه بین 2 کشور در زمینه بهداشت و درمان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

قاضی‌زاده هاشمی ضمن تشکر از استقبال گرم تالانت‌بیک باتیرعلیف، اظهار داشت: ایران آماده همکاری با سرمایه‌گذاران قرقیزستانی در زمینه تولید مشترک تجهیزات پزشکی است.در جریان مذاکرات، رئیس هیئت ایرانی اشاره کرد که یکی از اولویت‌های سیاست خارجی ایران ایجاد و تقویت روابط با کشورهای آسیای مرکزی و به ویژه قرقیزستان است.

وی ادامه داد: ایران آماده است تا دوره‌های آموزشی را برای ارتقاء تخصصی پرسنل پزشکی قرقیزستان برگزار نموده و تجارب خود را با همکاران قرقیزستانی به اشتراک بگذارد.وزیر بهداشت ایران افزود: یکی از زمینه‌های اصلی همکاری دوجانبه می‌تواند تولید مشترک مواد دارویی و واکسن‌های ایرانی در قرقیزستان باشد.

به گفته هاشمی، این مسئله به همان اندازه تصمیم برای صدور روادید ایرانیان در جمهوری قرقیزستان دارای اهمیت است.وزیر بهداشت قرقیزستان نیز در این دیدار ابراز امیدواری کرد که همکاری بین 2 کشور به سطح بالاتری ارتقاء یابد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: به نظر می رسد، اکنون بهره گیری از فرصت ها به تلاش بخش خصوصی ایران بستگی دارد، زیرا در حوزه دارو، درمان و سرمایه گذاری مشترک می توانند در کشورهای اوراسیا و قرقیزستان به عنوان یکی از مقاصد مهم فعالیت کنند.

وزیر بهداشت ادامه داد: متاسفانه در بازار داخلی محصور شدیم، در حالیکه توان رقابت زیادی با شرکت ها و کمپانی های بزرگ بین المللی داریم، ولی برخی همسایگان از این فرصت استفاده کردند و بهره های خوبی گرفتند و در 25 سال گذشته که کشورهای منطقه (جمهوری های سابق شوروی) به استقلال رسیدند، بازارها را در اختیار گرفتند.

هاشمی تاکید کرد: باید بتوانیم گذشته را جبران کنیم و آمادگی بسیار خوبی داریم. زمینه های فرهنگی و اعتقادی مشترکی در کشورهای منطقه با ایران وجود دارد. امیدواریم همکاران بخش خصوصی در برگیرنده حوزه های دارو، بجهیزات و همچنین صنعت گردشگری حضور جدی پیدا کنند، زیرا این فرصت ها ممکن است در آینده نباشد.

وی ادامه داد: همه تلاش می کنند در منطقه حضور یابند و کشورهای جنوب شرق آسیا به شدت فعال هستند. همسایگان ما که ممکن است امکانات تخصصی قابل مقایسه با ایران نداشته باشند، بالاخره بازارها را در اختیار دارند، اما علاقه مندی ملت ها آنگونه که دریافتم به ایران است. بهترین اینکه برای رسیدن به فرصت های بیشتر تلاش کنیم، زیرا به نفع ملت ها، فرهنگ و اقتصاد ایران و کشورهای منطقه است و بستگی به همت و ریسک پذیری بخش خصوصی نیز دارد.

در این دیدار، وزیر بهداشت قرقیزستان پیشنهاد افتتاح مرکز پزشکی ایران در بیشکک را که در آن داروهای ایرانی مورد استفاده قرار گیرد، مطرح کرد.طبق گفته باتیرعلیف، این امر مراحل اداری جهت صدور مجوز برای ورود داروهای ایرانی به قرقیزستان را تسهیل می‌کند.

وی گفت: ما در کشور خود منابعی مانند نفت و گاز نداشته اما در زمینه منابع انسانی پتانسیل زیادی داریم و اقدامات زیادی را برای ارتقاء روابط با ایران در دستور کار داریم.

علی یف وزیر بهداشت قرقیزستان نیز به خبرنگاران گفت: مسیر واقعی اجرای توافق ها بین ایران و روسیه فراهم شده است. این ملاقات و مذاکرات با پشتیبانی های رئیسان جمهوری دو کشور انجام گرفته است.

وی تاکید کرد: با توجه به نوع توسعه فناوری در حوزه بهداشت در جمهوری اسلامی ایران، بی شک همکاری ها کمک خواهد کرد و می توانم تکرار کنم با توجه به پیشرفت های فناوری ها، جمهوری اسلامی بیش از 95 درصد داروهای مورد نیاز را خود تولید می کند.

وزیر بهداشت قرقیزستان ادامه داد: روابط کنونی نشانه پیشرفت دو کشور است و آرزوی موفقیت و خوشبختی برای دولت و ملت ایران دارم و می خواهم این همکاری ها بیش از پیش توسعه یابد و شهروندان نه تنها برای درمان بین ایران و قرقیزستان سفر کنند بلکه به عنوان خویش و دوست دیدار داشته باشند.

شامگاه دوشنبه نیز وزیران بهداشت دو کشور در یک دیدار مقدماتی با حضور اعضای هیات ایرانی و قرقیزستانی مسائل مرتبط با همکاری ها از جمله تشکیل کمیته پیگیری اجرای توافق ها ی دو کشور در حوزه سلامت از جمله دارویی، واکسن و پزشکی را بررسی کردند.

هیئت ایرانی به ریاست وزیر بهداشت در پایان دیدار از بیشکک در ضیافت شام سفارت جمهوری اسلامی ایران  با حضور چند تن از مسئولان حوزه سلامت قرقیزستان شرکت کردند و صبح امروز چهارشنبه بیشکک را ترک کردند.


١٤:٥٦ - دوشنبه ٢٦ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٤٦٦١٤٦    /    تعداد نمایش : ٣٢١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است