گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > برای من جای خرسندی است در کشوری مانند قرقیزستان فعالیت می نمایم


  چاپ        ارسال به دوست

سفیر جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با روزنامه دی فکتو:

برای من جای خرسندی است در کشوری مانند قرقیزستان فعالیت می نمایم

روزبهانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با روزنامه دی فکتو که در تاریخ 10 شهریور 1396 در این روزنامه چاپ گردیده است، به موضوعات متعددی از جمله آخرین وضعیت روابط میان دو کشور ایران و قرقیزستان  پرداخته است. در ادامه متن کامل این گفت و گو را می خوانید:

          جنابعالی اجازه فرمایید سخن را از فعالیت شما به عنوان سفیر شروع کنیم. سفیر بودن آرزوی دوران کودکی شما بود یا حاصل شرایط زندگی است؟

فعالیت دیپلماتیک من از دانشگاه شروع شد. در واقع سال های تحصیلی من با جنگ همزمان شده بود، صدام حسین رئیس جمهور اسبق عراق علیه ایران اعلام جنگ کرد و به وطن من تجاوز نمود. علاوه بر این در آن مدت در داخل کشور تحولات سیاسی رخ داد. پس از آغاز جنگ تمام دانشگاه ها بسته شد. بنابراین ما منتظر باز شدن دانشگاه ها نشدیم و به جبهه های جنگ رفتیم و پس از چند سال دانشگاه ها دوباره باز شدند. بر اساس کنکور در دانشگاه روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قبول شدم. در آن زمان به سفیر بودن یا نبودن فکر نمی کردم بلکه برای من خدمت و کار به کشورم هدف اصلی بود. پس از فارغ التحصیلی از دانشکده در وزارت امور خارجه فعالیت خود را آغاز نمودم. در حال حاضر حدود 32 سال است که در وزارت امور خارجه فعالیت می نمایم. بنده 11 سال قبل به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در فیلیپین منصوب شدم. قرقیزستان دومین ماموریت من است که به عنوان سفیر فعالیت می نمایم.

-          در چند کشور به عنوان کارمند وزارت امور خارجه فعالیت کردید؟

من در کشورهای زیادی به عنوان کارمند وزارت امور خارجه ایران فعالیت کردم و که البته بیشتر آنها ماموریت های کوتاه مدت بوده است.

به  چند زبان مسلط هستید؟

زبان انگلیسی، زبان فرانسوی و همچنین به علت ماموریت درازمدت در روسیه زبان روسی را یاد گرفتم.

 

-          از چه چیزهای قرقیزستان خوشتان آمد؟

من در میان کشورهای که ماموریت بودم قرقیزستان را می پسندم. چون طبیعت قرقیزستان بسیار زیبا است و ضمن آن مردم این کشور بسیار مهمان نواز هستند. بین مردم ایران و مردم قرقیزستان در زمینه های آداب و اخلاق، میهن پرستی، احترام به پدر و مادر و خانواده، جوانمردی شباهت زیادی وجود دارد. در طول تاریخ مردم دو کشور ارتباط نزدیکی داشتند. به طور خلاصه شباهت بین مردم دو کشور بسیار زیاد است. به عنوان مثال بسیاری از کلمات زبان فارسی در زبان قرقیزی استفاده می شود. پس از ورود به قرقیزستان و تا به حال احساس دلتنگی نسبت به ایران نکردم. برای من افتخار است در کشور مانند قرقیزستان فعالیت می نمایم.

-          در روابط اقتصادی و فرهنگی قرقیزستان و ایران چه  اقداماتی انجام می شود و انجام خواهد شد؟

معتقدم که روابط دو کشور تقویت خواهد شد. پتانسیل دو کشور بسیار زیاد است. پایه روابط دو کشور محکم ساخته شده است. این برای سرمایه گذاری ایران در قرقیزستان یک کمک بزرگی است. پس از سفرهای متقابل روسای جمهور دو کشور  و در چارچوب این دیدارها اسناد مهمی به امضا رسید. سند همکاری بلند مدت میان ایران و قرقیزستان ‏نهایی شد.‏ در نقشه راه همکاری‌های ایران و قرقیزستان که برای یک دوره 10 ساله تدوین ‏شده ، مسیرهای توسعه سریع همکاری‌های دو کشور  در بخش‌های مختلف هدفگذاری شده است.‏ علاوه بر این همکاری در زمینه فرهنگی نیز توسعه می یابد. اینک در زمینه اقتصادی یک سری موانع وجود دارد و ما تلاش می کنیم آنها را حل و فصل کنیم.

- به عنوان مثال چه مشکلاتی وجود دارد؟

یکی از مشکلات موجود اقتصادی عدم همکاری های بانکی بین دو کشور و عدم پرواز مستقیم بین بیشکک- تهران می باشد. در حال حاضر دو کشور از ظرفیت های موجود بهره نمی برند. بر اساسا توافقات روسای جمهور دو کشور محصولی که دو کشور نیاز دارند ابتدا به یکدیگر مراجعه کنند. در حال حاضر ایران به گوشت نیاز دارد. گوشت قرقیزستان با کیفیت است، بنابراین ما تلاش می کنیم گوشت قرقیزستان را به ایران صادر نماییم و حجم آن را افزایش دهیم. علاوه بر این ایران به محصولات کشاورزی نیاز دارد. ضمن آن شرکت های کشور ایران در ساخت سدها و ایستگاه های برق آبی تجربه عالی دارند. شرکت های ایرانی خارج از کشور نیز تجربه دارند و آماده هستیم در قرقیزستان نیز در این زمینه بهره ببریم. معتقدم روابط و همکاری اقتصادی و فرهنگی دو کشور محکمتر خواهد شد.

- در زمینه سرمایه گذاری چه تحولاتی انجام می شود؟

در حال حاضر چند شرکت ایرانی در زمینه سرمایه گذاری فعالیت می نماید. اگر بین ایران و قرقیزستان موانع که اشاره کردم، حل شود حجم سرمایه گذاری رشد بیشتری خواهد کرد. در حال حاضر به علت عدم همکاری های بانکی نمی توان از ایران منابع مالی در حجم زیاد وارد کرد. امیدوارم در آینده نزدیک این مشکلات حل شود.

اخیرا بین وزارت های اقتصادی دو کشور اسناد مهم در زمینه همکاری های حمل و نقل و معاملات به امضا رسیده است. در این زمینه چه اقداماتی انجام می گردد؟

راه و حمل و نقل یکی از امکانات خوب معاملات بین دو کشور می باشد. کشورهای آسیای مرکزی به ویژه قرقیزستان می توانند محصولات خود را از طریق ایران به خلیج فارس و کشورهای دیگر صادر نماید. علاوه بر این در ایران بندرهای مانند چابهار و بندر عباس وجود دارد. ایران در بندر عباس برای قرقیزستان شرایط فراهم کرده است. اگر همکاری و روابط ایران و قرقیزستان تقویت شود، ایران آماده است برای قرقیزستان شرایط گسترده ای در خلیج فارس ایجاد کند. در حال حاضر ما تلاش می کنیم موانع بین دو کشور را حل کنیم.

- آیا شرایطی که طرف قرقیزی برای شما ایجاد کرده راضی کننده است؟

 

بلی، من از شرایطی که طرف قرقیزی برای نمایندگی های دیپلماتیک ایجاد کرده راضی هستم. در این راستا از دولت و مردم قرقیزستان سپاسگذاری می نمایم. دولت این کشور با سفرای کشورهای خارجی روابط خوبی دارد. قرقیزستان نسبتا یک کشور جوان است، نزدیک 26 سال است که به عنوان یک کشور مستقل شناخته می شود و طی این سال ها به چنین نتیجه ای رسیدن  قابل احترام و افتخار است. ضمن آن مقامات قرقیزستان با سفرا به خوبی همکاری می کنند، وزارت امور خارجه قرقیزستان جهت انجام ماموریت ما و تقویت و تحکیم روابط بین ایران  و قرقیزستان شرایط خوبی ایجاد و مساعدت می نماید.


١١:١٤ - جمعه ١٧ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٤٧٣٥١٥    /    تعداد نمایش : ١٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است