گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > امیدواریم ایده تقارب فرهنگ ها منجر به تقویت صلح عادلانه و توسعه پایدار گردد


  چاپ        ارسال به دوست

روزبهانی در همایش هم افزایی فرهنگی تقارب فرهنگ ها؛ بنیان صلح و توسعه پایدار،

امیدواریم ایده تقارب فرهنگ ها منجر به تقویت صلح عادلانه و توسعه پایدار گردد

موسسه بین المللی تقارب فرهنگ ها با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک با اصل حمایت متقابل فرهنگ ها نسبت به هم و در جهت بسط مفهوم هم افزایی فرهنگی میان ملل و در راستای دهه بین المللی تقارب فرهنگ ها (2013 تا 2022 ) نشست بین المللی «هم افزایی فرهنگی تقارب فرهنگ ها؛ بنیان صلح و توسعه پایدار» با حضور جمعی از نخبگان بین اللمللی و مدیران فرهنگی بین اللمللی در روز سه شنبه 7 آذر1396 را برگزار نمود.

روزبهانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیشکک در سخنرانی افتتاحییه با تشکر از دست اندرکاران برگزاری این همایش بیان کرد که تعامل سازنده و تفاهم ساز فرهنگ ها می تواند هم افزایی فرهنگ ها را در فضای تنوع فرهنگی جهانی، جایگزین چالش و تعارض فرهنگ ها سازد. با چنین رویکردی می توان امید بیشتری برای گسترش رواداری و مدارا و صلح گستری به جای خشونت ورزی و افرطی گری داشت.

وی همچنین اظهار امیدواری کرد که نتایج این کنفرانس  به تحقق روند تعامل و تقارب فرهنگ ها در جهت تقویت صلح عادلانه و توسعه پایدار شتاب بیشتری بدهد.

·       متن کامل سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کنفرانس به شرح ذیل می باشد:

عالیجنبان، خانم‌ها و آقایان،

در آغاز سخن ام مایلم مراتب خرسندی خود را به خاطر برگزاری همایشی بین‌المللی با موضوع« تقارب فرهنگ ها؛بنیان صلح و توسعه پایدار» ابراز نمایم. همچنین از دعوت اینجانب برای شرکت در مراسم افتتاحیه و حضور در در جمع فرهیختگان، نخبگان فرهنگی بین المللی و مدیران سمن های موثر بین المللی کمال قدردانی را داشته باشم.

دوستان عزیز!

اهمیت تعاملات فرهنگی در جامعه بین المللی به حدی است که ایده تقارب فرهنگ ها و تعامل سازنده میان فرهنگ ها در هزاره سوم به عنوان نگرش و رویکردی نوین پذیرشی جهانی یافته و به تحقق روند تعامل متقابل مردم جهان و نزدیک سازی فرهنگ ها شتاب بیشتری بخشیده است. ایده تقارب فرهنگ ها که به منظور شناخت و درک بیشتر و متقابل مردم جهان از تنوع فرهنگ ها توسط یونسکو تصویب شد، منجر به نام گذاری دهه حاضر با عنوان «دهه تقارب فرهنگ ها» گردید.

فرهنگ‌هاي مختلف جهان گرچه داراي ويژگي‌هاي خاص و هويت مستقل و حتي متفاوتي هستند ولي با اين وجود از شباهت‌ها و قرابت‌هاي بسياري نيز برخوردارند. به عبارت ديگر، مفهومِ تقارب فرهنگ ها ، به عنوانِ نگرش و رویکردی نوین در تعامل میان فرهنگ ها  بر پایه پذیرش مقوله تنوع فرهنگی، مفاهیم متنوعی را به عنوان گونه های مختلف تعامل میان فرهنگ ها و تبادل فرهنگی ایجاد کرده است.

 مفاهیمی از قبیل همزیستی، تفاهم، مدارا وگفت و گو، به خوبی نمایان گر مدلی از روابط میان فرهنگ ها است که در راستای تقارب فرهنگ ها، نیز می تواند گفتمان جدیدی را بیافریند که در بردارنده ی مزیت های نسبی مفاهیم مشابه باشد و علاوه بر آن ارزش افزوده ای را در عرصه تعامل میان فرهنگ های متنوع ایجاد نماید.

به علاوه تعامل سازنده و تفاهم ساز فرهنگ ها می تواند هم افزایی فرهنگ ها را در فضای تنوع فرهنگی جهانی، جایگزین چالش و تعارض فرهنگ ها سازد. با چنین رویکردی می توان امید بیشتری برای گسترش رواداری و مدارا و صلح گستری به جای خشونت ورزی و افرطی گری داشت.

آقایان و خانم ها،

امروزه مقابله موثر با افراط گرائی و تروریسم تکفیری، که تهدیدی جدی علیه امنیت و ثبات منطقه غرب آسیا، آسیای مرکزی و قفقاز، شبه قاره هند و حتی مناطق شمال آفریقا و آسیای جنوب شرقی محسوب می‌شود، نیازمند همفکری، هم افزائی و همکاری و تعامل فراگیر سازنده همه جانبه کشورها در همه زمینه ها از جمله فرهنگی است. بنابراین توسعه و گسترش روزافزون تقارب فرهنگ ها می تواند به اضمحلال این پدیده شوم کمک شایانی نماید.

راهبرد جمهوری اسلامی ایران بر مبنای آموزه های اسلامی بر توسعه و تقویت همکاری‌های فرهنگی و تلاش در همین راستا قرار گرفته است. جمهوری اسلامی ایران بر اساس تاکیدات مقام معظم رهبری همواره مبدع گفت و گو های فرهنگی در مجامع بین المللی بوده است. پیش از  آغاز قرن بیست و یکم نظریه «گفت و گوی تمدن ها» به ابتکار جمهوری اسلامی ایران و نیز پس از آن "جهان علیه خشونت و افراط گری" ( WAVE ) در سال 2013 در نشست مجمع عمومی سازمان ملل مورد پذیرش و تصویب کشورها قرار گرفت.

در واقع گفتمان گفت و گوی تمدن ها مي تواند با ارائه مدلی از تقارب فرهنگ ها بر اساس احترام متقابل در جامعه جهاني، به عملیاتی شدن ایده «جهان علیه خشونت و افراطی‌گرایی»  کمک کند و چارچوب جهانی مناسبی را در قالب گفتمان صلح عادلانه برای دستیابی به امنیت پایدار و مقابله با جریان خشونت و افراط گرایی ایجاد نماید.

در پایان مایلم باردیگر از مسئولین برگزارکننده این کنفرانس تشکر می نمایم و امیدوارم نتایج این کنفرانس  به تحقق روند تعامل و تقارب فرهنگ ها در جهت تقویت صلح عادلانه و توسعه پایدار شتاب بیشتری بدهد. همچنین از همه حضار محترم که از کشورهای مختلف رنج سفر برای شرکت در این همایش را تحمل کرده اند  و در راس آنها  از جناب آقای متکی  معاون بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب  تشکر ویژه می نمایم.

 

 

 


٠٩:٣٣ - سه شنبه ٧ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٤٨٨٢٩٩    /    تعداد نمایش : ٢٤٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است