گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > شب یلدا در کتابخانه ملی قرقیزستان برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

شب یلدا در کتابخانه ملی قرقیزستان برگزار شد

سفارت جمهوری اسلامی ایران در جمهوری قرقیزستان در روز پنج شنبه 30 آذر جشن قدیمی ایرانی شب یلدا را که سمبل آغاز زمستان و طولانی ترین شب سال است، را برگزار نمود. این برنامه توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در محل کتاب خانه ملی قرقیزستان برگزار شد. در این مراسم تعدادی از ایرانیان مقیم قرقیزستان و همچنین برخی از علاقمندان از قرقیزستان حضور داشتند.

علی روزبهانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیشکک ضمن سخنرانی در این برنامه گفت: این بار دوم است که شب یلدا در بیشکک جشن گرفته می شود. سفارت جمهوری اسلامی ایران مراتب قدردانی خود را به ریاست کتاب خانه ملی و نیز به دوستان، دانشجویان دانشگاه های قرقیزستان، خبرنگاران و همه آنهایی که تشریف آوردند تا این شب را با ما جشن بگیرند ابراز می نماید.

بنا به گفته سفیر ایران اجداد ایرانیان آغاز هر سالی را با برگزاری برنامه های گسترده که نماد فرارسیدن سال نو بوده است جشن می گرفتند.  در این روز اهل خانواده ها دور هم جمع می آمدند ، کوچکتر ها احترام بزرگسالان را به جا می آورند. رسم بود که جوانان به مهمانی بزرگسالان می رفتند تا از صحبت های آنها بهره برداری کنند و از تجارب آنها در زندگی استفاده نمایند.

سید محمد کاظم سجادپور معاون وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن تبریک به حاضرین برنامه گفت: امیدوارم در این جشن بزرگ و در این شب سرد زمستانی قلب های گرم دوستان ایرانی و قرقیزی به هم بپیوندند. امیدوارم تمام سال آینده را با موفقیت طی نمایید.

سجاد پور ، معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت، شب یلدا اهمیت نمادین دارد و امشب یک فصل جای خود را به فصلی دیگر می دهد. وی گفت: شب یلدا نمادی است که ایرانیان از نسل به نسل حفظ کرده اند. ایرانیان در طبیعت نیرو و قدرت خداوند را می بینند، آفریدگار طبیعت را می بینند. تغییر فصل سال و آغاز سال نو  بر قدرت و بزرگی خداوند شهادت می دهد.

آینورا تمیر بایف، معاون وزیر فرهنگ، اطلاع رسانی و گردشگری و مارات جمعه تایف، رئیس فرهنگستان جمهوری قرقیزستان نیز در این شب سخنرانی کردند و با اشاره به مشترکات معنوی ملت های ایرانی و قرقیزی از روابط گسترده فرهنگی ایران و قرقیزستان گزارش دادند. آنها اشاره کردند که بسیاری از قرقیز ها به جشن قدیمی ایرانیان شب یلدا توجه ویژه ای نموده اند.

 

 


١١:٠٤ - دوشنبه ٤ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٤٩٢٨٨٩    /    تعداد نمایش : ١١٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است